| Internal Part Number | EIS-B72650M1300K72 | |
| Product Training Modules | Circuit Protection Offering | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 42.3V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 47V | |
| Varistor Voltage (Max) | 51.7V | |
| Current - Surge | 100A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 30VAC | |
| Maximum DC Volts | 34VDC | |