EPCOS (TDK) B72650M140K72
B72650M140K72 picture photo
Mfg. Part Number
B72650M140K72
Brief Description
VARISTOR 19.8V 100A 1210
Datasheet Download
B72650M140K72.pdf
Availability of B72650M140K72
QUANTITY
B72650M140K72 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72650M140K72
Internal Part NumberEIS-B72650M140K72
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)19.8V
Varistor Voltage (Typ)22V
Varistor Voltage (Max)24.2V
Current - Surge100A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy0.40J
Package / Case1210 (3225 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72650M140K72
Related LinksB72650, B72650M140K72 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72650M140K72 Details Description
Related parts for B72650M140K72
MOSFET N-CH 60V 20A TO220FP datasheet.pdf
IC 1.8V DUAL PROCESSOR MON 8MSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BREAK 12POS datasheet.pdf