EPCOS (TDK) B72650M170K72
B72650M170K72 picture photo
Mfg. Part Number
B72650M170K72
Brief Description
VARISTOR 24.3V 100A 1210
Datasheet Download
B72650M170K72.pdf
Availability of B72650M170K72
QUANTITY
B72650M170K72 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72650M170K72
Internal Part NumberEIS-B72650M170K72
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Offering
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)24.3V
Varistor Voltage (Typ)27V
Varistor Voltage (Max)29.7V
Current - Surge100A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts17VAC
Maximum DC Volts22VDC
Energy0.50J
Package / Case1210 (3225 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72650M170K72
Related LinksB72650, B72650M170K72 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72650M170K72 Details Description
Related parts for B72650M170K72
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.33K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 0.7 570NM GRN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf