EPCOS (TDK) B72724A2170S162
B72724A2170S162 picture photo
Mfg. Part Number
B72724A2170S162
Brief Description
VARISTOR 25V 30A 0612
Datasheet Download
B72724A2170S162.pdf
Availability of B72724A2170S162
QUANTITY
B72724A2170S162 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72724A2170S162
Internal Part NumberEIS-B72724A2170S162
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Disk Varistors
Circuit Protection Offering
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)25V
Varistor Voltage (Typ)32.5V
Varistor Voltage (Max)40V
Current - Surge30A
Number of Circuits4
Maximum AC Volts17VAC
Maximum DC Volts22VDC
Energy0.075J
Package / Case0612 (1632 Metric)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72724A2170S162
Related LinksB72724A, B72724A2170S162 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72724A2170S162 Details Description
Related parts for B72724A2170S162
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 0.866 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
16MM INDUSTRIAL CONTROL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf