EPCOS (TDK) B72724A8151V62
B72724A8151V62 picture photo
Mfg. Part Number
B72724A8151V62
Brief Description
VARISTOR 1A 0612
Datasheet Download
B72724A8151V62.pdf
Availability of B72724A8151V62
QUANTITY
B72724A8151V62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B72724A8151V62
Internal Part NumberEIS-B72724A8151V62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Disk Varistors
Circuit Protection Offering
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)120V
Varistor Voltage (Typ)150V
Varistor Voltage (Max)180V
Current - Surge1A
Number of Circuits4
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts16VDC
Energy0.03J
Package / Case0612 (1632 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B72724A8151V62
Related LinksB72724A, B72724A8151V62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B72724A8151V62 Details Description
Related parts for B72724A8151V62
IC CPLD 64MC 20NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG CRADLE 16POS RT/A SMD datasheet.pdf
PLUG ASSY, 3 PIN datasheet.pdf
IC FPGA 188 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 660MA 1.31 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf