EPCOS (TDK) B78108E1104J000
B78108E1104J000 picture photo
Mfg. Part Number
B78108E1104J000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 640MA 1.45 OHM
Datasheet Download
B78108E1104J000.pdf
Availability of B78108E1104J000
QUANTITY
B78108E1104J000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B78108E1104J000
Internal Part NumberEIS-B78108E1104J000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesBC+
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±5%
Current Rating640mA
Current - Saturation580mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.45 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.374" L (4.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B78108E1104J000
Related LinksB78108E, B78108E1104J000 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B78108E1104J000 Details Description
Related parts for B78108E1104J000
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf