EPCOS (TDK) B78108S1393K
B78108S1393K picture photo
Mfg. Part Number
B78108S1393K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 470MA 1.02 OHM TH
Datasheet Download
B78108S1393K.pdf
Availability of B78108S1393K
QUANTITY
B78108S1393K Order Process
Ship out your order
Specifications of B78108S1393K
Internal Part NumberEIS-B78108S1393K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesBC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating470mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.02 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B78108S1393K
Related LinksB78108, B78108S1393K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B78108S1393K Details Description
Related parts for B78108S1393K
IC RTC PHANTOM PAR 32-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 25LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL ST datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf