EPCOS (TDK) B78108S1562K
B78108S1562K picture photo
Mfg. Part Number
B78108S1562K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 780MA 380 MOHM
Datasheet Download
B78108S1562K.pdf
Availability of B78108S1562K
QUANTITY
B78108S1562K Order Process
Ship out your order
Specifications of B78108S1562K
Internal Part NumberEIS-B78108S1562K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesBC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±10%
Current Rating780mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)380 mOhm Max
Q @ Freq60 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant85MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B78108S1562K
Related LinksB78108, B78108S1562K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B78108S1562K Details Description
Related parts for B78108S1562K
EDGECARD EXTEND 120PS .050 PCI32 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 500KSPS 16-DFN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SPATTER RESIST E2EF-X7D1 2M datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY FO OUTDDOR, SM, S datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf