EPCOS (TDK) B78108T1103J
B78108T1103J picture photo
Mfg. Part Number
B78108T1103J
Brief Description
FIXED IND 10UH 230MA 1.7 OHM TH
Datasheet Download
B78108T1103J.pdf
Availability of B78108T1103J
QUANTITY
B78108T1103J Order Process
Ship out your order
Specifications of B78108T1103J
Internal Part NumberEIS-B78108T1103J
FamilyFixed Inductors
SeriesMCC
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±5%
Current Rating230mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B78108T1103J
Related LinksB78108, B78108T1103J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B78108T1103J Details Description
Related parts for B78108T1103J
IC DRVR HALF BRDG SELF-OSC 8SOIC datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 10.16MM datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
ATTENUATOR 7 DB DC 18GHZ datasheet.pdf