EPCOS (TDK) B78108T1153K
B78108T1153K picture photo
Mfg. Part Number
B78108T1153K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 185MA 2.7 OHM TH
Datasheet Download
B78108T1153K.pdf
Availability of B78108T1153K
QUANTITY
B78108T1153K Order Process
Ship out your order
Specifications of B78108T1153K
Internal Part NumberEIS-B78108T1153K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMCC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating185mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.7 Ohm Max
Q @ Freq55 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B78108T1153K
Related LinksB78108, B78108T1153K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B78108T1153K Details Description
Related parts for B78108T1153K
COUNTER LCD 6 CHAR 5V PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN JACK R/A .080" PIN SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP MICA 50PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf