EPCOS (TDK) B78148E1104J000
B78148E1104J000 picture photo
Mfg. Part Number
B78148E1104J000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 640MA 1.45 OHM
Datasheet Download
B78148E1104J000.pdf
Availability of B78148E1104J000
QUANTITY
B78148E1104J000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B78148E1104J000
Internal Part NumberEIS-B78148E1104J000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesBC+
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±5%
Current Rating640mA
Current - Saturation580mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.45 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B78148E1104J000
Related LinksB78148E, B78148E1104J000 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B78148E1104J000 Details Description
Related parts for B78148E1104J000
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.8A TO220-5 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN +/-05VO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SBC GEODE LX800 500 MHZ MAX 1 GB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf