EPCOS (TDK) B78148S1183K
B78148S1183K picture photo
Mfg. Part Number
B78148S1183K
Brief Description
FIXED IND 18UH 580MA 670 MOHM TH
Datasheet Download
B78148S1183K.pdf
Availability of B78148S1183K
QUANTITY
B78148S1183K Order Process
Ship out your order
Specifications of B78148S1183K
Internal Part NumberEIS-B78148S1183K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating580mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)670 mOhm Max
Q @ Freq60 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B78148S1183K
Related LinksB78148, B78148S1183K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B78148S1183K Details Description
Related parts for B78148S1183K
VARISTOR 459V 8KA DISC RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 86 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TACTILE RECT GRAY/RED LENS datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 23AWG 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf