Omron Automation & Safety B7AM-8B11
B7AM-8B11 picture photo
Mfg. Part Number
B7AM-8B11
Manufacturer
Product Category
Controllers - PLC Modules
Brief Description
I/O MODULE 8 DIG 8 SS 12-24VDC
Datasheet Download
B7AM-8B11.pdf
Availability of B7AM-8B11
QUANTITY
B7AM-8B11 Order Process
Ship out your order
Specifications of B7AM-8B11
Internal Part NumberEIS-B7AM-8B11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - PLC Modules
SeriesB7A
TypeInput, Output (I/O) Module
For Use With/Related ProductsMultiple PLC Series
Number of Inputs and Type8 - Digital
Number of Outputs and Type8 - Solid State
Voltage - Supply12 ~ 24VDC
Mounting TypeChassis Mount, DIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Features-
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Ingress Protection-
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B7AM-8B11
Related LinksB7AM, B7AM-8B11 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
B7AM-8B11 Details Description
Related parts for B7AM-8B11
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 6A datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.1PF 25V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
CONN RING TONG 12-10AWG M22 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD ISL28268 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.9-5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
RES 205K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf