Vishay Semiconductor/Diodes Division B80C1000G-E4/51
B80C1000G-E4/51 picture photo
Mfg. Part Number
B80C1000G-E4/51
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
DIODE BRIDGE 1A 125V WOG
Datasheet Download
B80C1000G-E4/51.pdf
Availability of B80C1000G-E4/51
QUANTITY
B80C1000G-E4/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of B80C1000G-E4/51
Internal Part NumberEIS-B80C1000G-E4/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDD-015-2015-Rev-0 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginDD-010-2014-Rev-0 11/Jun/2014
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)125V
Current - DC Forward (If) (Max)1A
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-Circular, WOG
Supplier Device PackageWOG
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B80C1000G-E4/51
Related LinksB80C100, B80C1000G-E4/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
B80C1000G-E4/51 Details Description
Related parts for B80C1000G-E4/51
REGULATOR 15A 12V BOOSTER 27-SIP datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 0.35W TO92 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SMT3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ 14SOIC datasheet.pdf
DSUB SHORT STR CLAMP 25POS 5PCS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
1"X 4" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 4TDFN datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 130MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
TV 21C 21#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
6800UF 100V 40X50 datasheet.pdf