EPCOS (TDK) B81123C1472M
B81123C1472M picture photo
Mfg. Part Number
B81123C1472M
Brief Description
CAP FILM 4700PF 20% 3KVDC RADIAL
Datasheet Download
B81123C1472M.pdf
Availability of B81123C1472M
QUANTITY
B81123C1472M Order Process
Ship out your order
Specifications of B81123C1472M
Internal Part NumberEIS-B81123C1472M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB81123
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC3000V (3kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B81123C1472M
Related LinksB81123, B81123C1472M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B81123C1472M Details Description
Related parts for B81123C1472M
CONN PLUG 4POS MALE SOLDER GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC DGTL SIGNAL PROCESSOR 179-BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 432K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 780V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf