EPCOS (TDK) B81130C1153M
B81130C1153M picture photo
Mfg. Part Number
B81130C1153M
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 20% 760VDC RAD
Datasheet Download
B81130C1153M.pdf
Availability of B81130C1153M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B81130C1153M Order Process
Ship out your order
Specifications of B81130C1153M
Internal Part NumberEIS-B81130C1153M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB81130
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC760V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B81130C1153M
Related LinksB81130, B81130C1153M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B81130C1153M Details Description
Related parts for B81130C1153M
IDC CABLE- AKR26G/ AE26M / AKR26 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16CDIP datasheet.pdf
CONN PIN CRIMP 6MM 4AWG datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI QUAD 64LQFP datasheet.pdf
EVALUATION MOD FOR TPS62700-264 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 10% 1210 datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR CYLINDRICAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG BROWN 250' datasheet.pdf
RES 39 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
BIT HEX 9/64" 1.93" 2/PK datasheet.pdf
RES 700 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf