EPCOS (TDK) B81141C1224M
B81141C1224M picture photo
Mfg. Part Number
B81141C1224M
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 20% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B81141C1224M.pdf
Availability of B81141C1224M
QUANTITY
B81141C1224M Order Process
Ship out your order
Specifications of B81141C1224M
Internal Part NumberEIS-B81141C1224M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package280
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB81141
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.492" W (31.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B81141C1224M
Related LinksB81141, B81141C1224M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B81141C1224M Details Description
Related parts for B81141C1224M
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 UNF 5V INPU datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 33K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 12W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
INDCTR LIGHT datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 160VDC AXIAL datasheet.pdf