Amphenol Aerospace Operations MS27484E24F24S
MS27484E24F24S picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E24F24S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27484E24F24S.pdf
Availability of MS27484E24F24S
QUANTITY
MS27484E24F24S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E24F24S
Internal Part NumberEIS-MS27484E24F24S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E24F24S
Related LinksMS27484, MS27484E24F24S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E24F24S Details Description
Related parts for MS27484E24F24S
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
JUMPER-H1505TR/A2015S/X 8" datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
FEED START datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DBL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER DL 24POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 14POS ORG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 800 OHM 75W datasheet.pdf