Bourns Inc. CR0603-FX-5763ELF
CR0603-FX-5763ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-5763ELF
Brief Description
RES SMD 576K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-5763ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-5763ELF
QUANTITY
CR0603-FX-5763ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-5763ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-5763ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-5763ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-5763ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-5763ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-5763ELF
CONN HEADER 4POS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SHUNT 2MM GOLD/BLUE datasheet.pdf
HSSE CONN ASSY 60 DUAL POS LF datasheet.pdf
FUSE 250A 250V ALARM IND SLOW datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf