EPCOS (TDK) B82143B1682K
B82143B1682K picture photo
Mfg. Part Number
B82143B1682K
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.2A 220 MOHM TH
Datasheet Download
B82143B1682K.pdf
Availability of B82143B1682K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B82143B1682K Order Process
Ship out your order
Specifications of B82143B1682K
Internal Part NumberEIS-B82143B1682K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHBC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±10%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)220 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant35MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82143B1682K
Related LinksB82143, B82143B1682K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82143B1682K Details Description
Related parts for B82143B1682K
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN RING TERM #8 18-22AWG datasheet.pdf
IC FPGA 196 I/O 356BGA datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CB BTS FT 4 ASY datasheet.pdf
TRANS RF NPN 30V 550MHZ SSM datasheet.pdf