EPCOS (TDK) B82144F2222K
B82144F2222K picture photo
Mfg. Part Number
B82144F2222K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 3.65A 55 MOHM TH
Datasheet Download
B82144F2222K.pdf
Availability of B82144F2222K
QUANTITY
B82144F2222K Order Process
Ship out your order
Specifications of B82144F2222K
Internal Part NumberEIS-B82144F2222K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLBC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±10%
Current Rating3.65A
Current - Saturation6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)55 mOhm Max
Q @ Freq60 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant140MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.362" L (6.50mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82144F2222K
Related LinksB82144, B82144F2222K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82144F2222K Details Description
Related parts for B82144F2222K
RES ARRAY 3 RES 560K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 70A DPAK datasheet.pdf
IC LIU E3/DS3/STS-1 SGL 44TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 2POS datasheet.pdf
LED MT SR VERT 17MM 3MM 2LD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 200W datasheet.pdf