EPCOS (TDK) B82144F2562K
B82144F2562K picture photo
Mfg. Part Number
B82144F2562K
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 2.95A 90 MOHM TH
Datasheet Download
B82144F2562K.pdf
Availability of B82144F2562K
QUANTITY
B82144F2562K Order Process
Ship out your order
Specifications of B82144F2562K
Internal Part NumberEIS-B82144F2562K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±10%
Current Rating2.95A
Current - Saturation3.75A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.362" L (6.50mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82144F2562K
Related LinksB82144, B82144F2562K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82144F2562K Details Description
Related parts for B82144F2562K
FIXED IND 6.8NH 260MA 750 MOHM datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 256X18 10NS 128QFP datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 3.61 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM R6 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
RES 5 OHM 10W 0.25% RADIAL datasheet.pdf
UPM EXPANDED PIN ASSY datasheet.pdf
CTV 7C 7#20 SKT RECP datasheet.pdf
4,7UF 450V 12,5X20 datasheet.pdf