Yageo 9T04021A76R9DBHF3
9T04021A76R9DBHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9T04021A76R9DBHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 76.9 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
9T04021A76R9DBHF3.pdf
Availability of 9T04021A76R9DBHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T04021A76R9DBHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T04021A76R9DBHF3
Internal Part NumberEIS-9T04021A76R9DBHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T04021A76R9DBHF3
Related Links9T04021A, 9T04021A76R9DBHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9T04021A76R9DBHF3 Details Description
Related parts for 9T04021A76R9DBHF3
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 750MA 70 MOHM datasheet.pdf
FILTER IEC CONNECTOR 125/250VAC datasheet.pdf
BASE COVER 1.5X60X18 LIGHT GRAY datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf