EPCOS (TDK) B82412A1562K
B82412A1562K picture photo
Mfg. Part Number
B82412A1562K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 140MA 2.7 OHM
Datasheet Download
B82412A1562K.pdf
Availability of B82412A1562K
QUANTITY
B82412A1562K Order Process
Ship out your order
Specifications of B82412A1562K
Internal Part NumberEIS-B82412A1562K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SIMID
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±10%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.7 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant125MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82412A1562K
Related LinksB82412, B82412A1562K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82412A1562K Details Description
Related parts for B82412A1562K
OPTOISO 3.55KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC BACKUP BATT CNTRLR3.3V 16SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC UART FIFI DUAL 44PLCC datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 258VWM P600 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CSP-28 TO DIP-28 SMT ADAPTER datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf