EPCOS (TDK) B82412A3560M
B82412A3560M picture photo
Mfg. Part Number
B82412A3560M
Brief Description
FIXED IND 56NH 460MA 230 MOHM
Datasheet Download
B82412A3560M.pdf
Availability of B82412A3560M
QUANTITY
B82412A3560M Order Process
Ship out your order
Specifications of B82412A3560M
Internal Part NumberEIS-B82412A3560M
Material - CoreCeramic
Inductance56nH
Tolerance±20%
Current Rating460mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm Max
Q @ Freq60 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82412A3560M
Related LinksB82412, B82412A3560M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82412A3560M Details Description
Related parts for B82412A3560M
JTAG-BOOSTER FOR ADSP-21XXX 5V datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PLUG STD BANANA .080 SOCKET BLK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 51.5VC P600 datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SNT-4A datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf