EPCOS (TDK) B82442H1103K
B82442H1103K picture photo
Mfg. Part Number
B82442H1103K
Brief Description
FIXED IND 10UH 1A 168 MOHM SMD
Datasheet Download
B82442H1103K.pdf
Availability of B82442H1103K
QUANTITY
B82442H1103K Order Process
Ship out your order
Specifications of B82442H1103K
Internal Part NumberEIS-B82442H1103K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)168 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant19MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82442H1103K
Related LinksB82442, B82442H1103K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82442H1103K Details Description
Related parts for B82442H1103K
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT SHROUD HM 154POS 2MM datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMB datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 350KHZ RRO 8SON datasheet.pdf
MCP1.5 SOCKET CONTACT SWS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
DSUB METAL-HOOD 50P TOPCE datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf