EPCOS (TDK) B82442H1563K
B82442H1563K picture photo
Mfg. Part Number
B82442H1563K
Brief Description
FIXED IND 56UH 430MA 800 MOHM
Datasheet Download
B82442H1563K.pdf
Availability of B82442H1563K
QUANTITY
B82442H1563K Order Process
Ship out your order
Specifications of B82442H1563K
Internal Part NumberEIS-B82442H1563K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating430mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant7.8MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.221" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82442H1563K
Related LinksB82442, B82442H1563K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82442H1563K Details Description
Related parts for B82442H1563K
CAP TANT 15UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
ICL 10 OHM 20% 2A 8.5MM datasheet.pdf
MCU ARM 32KB FLASH MEM 64-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 540MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONTROLLER FOR LD-600/601 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 82 NF 5% 250VDC datasheet.pdf