Eaton (formerly Cooper Bussmann) SD3812-820-R
SD3812-820-R picture photo
Mfg. Part Number
SD3812-820-R
Brief Description
FIXED IND 82UH 259MA 2.885 OHM
Datasheet Download
SD3812-820-R.pdf
Availability of SD3812-820-R
QUANTITY
SD3812-820-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SD3812-820-R
Internal Part NumberEIS-SD3812-820-R
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±15%
Current Rating259mA
Current - Saturation276mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.885 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SD3812-820-R
Related LinksSD3812, SD3812-820-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SD3812-820-R Details Description
Related parts for SD3812-820-R
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
RCPT INLINE 22SKT SLD CUP datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 50V 0.15A US6 datasheet.pdf