Vishay/Dale RNC55J8761DSB14
RNC55J8761DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8761DSB14
Brief Description
RES 8.76K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8761DSB14.pdf
Availability of RNC55J8761DSB14
QUANTITY
RNC55J8761DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8761DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J8761DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.76k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8761DSB14
Related LinksRNC55J8, RNC55J8761DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8761DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J8761DSB14
IC MPU SUPERVISOR 3.60V 10MSOP datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 50K 3WIRE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 6A SYNC 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 100A 2TOWER datasheet.pdf