EPCOS (TDK) B82472P6473M
B82472P6473M picture photo
Mfg. Part Number
B82472P6473M
Brief Description
FIXED IND 47UH 1A 200 MOHM SMD
Datasheet Download
B82472P6473M.pdf
Availability of B82472P6473M
QUANTITY
B82472P6473M Order Process
Ship out your order
Specifications of B82472P6473M
Internal Part NumberEIS-B82472P6473M
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, B82472P6
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation900mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82472P6473M
Related LinksB82472, B82472P6473M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82472P6473M Details Description
Related parts for B82472P6473M
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 8pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN 20CONT SOCKET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf