EPCOS (TDK) B82477P4562M
B82477P4562M picture photo
Mfg. Part Number
B82477P4562M
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 7.15A 12.5 MOHM
Datasheet Download
B82477P4562M.pdf
Availability of B82477P4562M
QUANTITY
B82477P4562M Order Process
Ship out your order
Specifications of B82477P4562M
Internal Part NumberEIS-B82477P4562M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package350
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, B82477P4
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating7.15A
Current - Saturation8.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)12.5 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82477P4562M
Related LinksB82477, B82477P4562M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82477P4562M Details Description
Related parts for B82477P4562M
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 1206 datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 180 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 315MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V ITO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf