| Internal Part Number | EIS-B82730U3401A20 | |
| Standard Package | 728 | |
| Category | Filters | |
| Family | Common Mode Chokes | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Filter Type | Power Line | |
| Number of Lines | 2 | |
| Inductance | 15mH | |
| Current | 400mA | |
| DC Resistance (DCR) | 2.4 Ohm | |
| Impedance | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Size / Dimension | 0.650" L x 0.433" W (16.50mm x 11.00mm) | |
| Height (Max) | 0.650" (16.50mm) | |