| Internal Part Number | EIS-B82732F2701B1 | |
| Standard Package | 448 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Filter Type | Power Line | |
| Number of Lines | 2 | |
| Inductance | 47mH | |
| Current | 700mA | |
| DC Resistance (DCR) | 1.26 Ohm | |
| Impedance | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Size / Dimension | 0.965" L x 0.571" W (24.50mm x 14.50mm) | |
| Height (Max) | 0.531" (13.50mm) | |