| Internal Part Number | EIS-B82732W2601B30 | |
| PCN Design/Specification | B82732R Series Datasheet 21/Jun/2013 | |
| Standard Package | 1,280 | |
| Number of Lines | 2 | |
| Inductance | 47mH | |
| Current | 600mA | |
| DC Resistance (DCR) | 1.4 Ohm | |
| Impedance | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Size / Dimension | 0.945" L x 0.906" W (24.00mm x 23.00mm) | |
| Height (Max) | 0.681" (17.30mm) | |