EPCOS (TDK) B85121A2105A630
B85121A2105A630 picture photo
Mfg. Part Number
B85121A2105A630
Manufacturer
Product Category
Feed Through Capacitors
Brief Description
CAP FEEDTHRU 250VAC 63A 1UF
Datasheet Download
B85121A2105A630.pdf
Availability of B85121A2105A630
QUANTITY
B85121A2105A630 Order Process
Ship out your order
Specifications of B85121A2105A630
Internal Part NumberEIS-B85121A2105A630
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEMC Filter_Feedthrough Cap EOL 13/Mar/2015
PCN Design/Specification140214EMC1e 14/Feb/2014
Standard Package6
Category Filters
FamilyFeed Through Capacitors
SeriesB85121
PackagingTray
Capacitance1.0µF
Voltage250V
Current63A
DC Resistance (DCR)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseAxial - Threaded Terminals
Height (Max)-
Size / Dimension2.165" Dia x 1.181" L (55.00mm x 30.00mm)
Thread SizeM6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B85121A2105A630
Related LinksB85121A, B85121A2105A630 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B85121A2105A630 Details Description
Related parts for B85121A2105A630
IC DAC 12BIT DUAL R-R MPWR 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 120MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS MALE PANEL #16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MODULE RABBITCORE RCM4010 datasheet.pdf
LEAD XHL HOOK-BAN PLUG RED 36" datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 4.57MM datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 88POS 8ROW datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A TO-39 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf