Ohmite BA116020R0KE
BA116020R0KE picture photo
Mfg. Part Number
BA116020R0KE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 20 OHM 10% 500W
Datasheet Download
BA116020R0KE.pdf
Availability of BA116020R0KE
QUANTITY
BA116020R0KE Order Process
Ship out your order
Specifications of BA116020R0KE
Internal Part NumberEIS-BA116020R0KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesBA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±10%
Power (Watts)500W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 385°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension6.300" L x 3.740" W (160.00mm x 95.00mm)
Height1.181" (30.00mm)
Lead StyleWire Terminal
Package / CaseRadial, Rectangular Case
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BA116020R0KE
Related LinksBA1160, BA116020R0KE Datasheet, Ohmite Distributor
BA116020R0KE Details Description
Related parts for BA116020R0KE
CONN HEADER 2POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 2"-100' BLACK datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
26 POS SHRNK DLTA RIB CBL ASSY 1 datasheet.pdf
CAP CER 5PF 25V CH 0201 datasheet.pdf
1286.2 MM WITH MITERED CUT 45 DE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf