Rohm Semiconductor BA15JC5T
BA15JC5T picture photo
Mfg. Part Number
BA15JC5T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 15V 1.5A TO-220FP
Datasheet Download
BA15JC5T.pdf
Availability of BA15JC5T
QUANTITY
BA15JC5T Order Process
Ship out your order
Specifications of BA15JC5T
Internal Part NumberEIS-BA15JC5T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesStandard LDO Regulator ICs
Featured ProductBA and BD Series LDO Regulator Ics
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input3 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BA15JC5T
Related LinksBA15, BA15JC5T Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BA15JC5T Details Description
Related parts for BA15JC5T
Connector Quick Connect Tab 17-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 1.58 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 390MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 33.2K OHM 0606 datasheet.pdf