Rohm Semiconductor BA18DD0WHFP-TR
BA18DD0WHFP-TR picture photo
Mfg. Part Number
BA18DD0WHFP-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 2A HRP5
Datasheet Download
BA18DD0WHFP-TR.pdf
Availability of BA18DD0WHFP-TR
QUANTITY
BA18DD0WHFP-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BA18DD0WHFP-TR
Internal Part NumberEIS-BA18DD0WHFP-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesStandard LDO Regulator ICs
Featured ProductBA and BD Series LDO Regulator Ics
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output2A
Voltage - Dropout (Typical)0.45V @ 2A
Number of Regulators1
Voltage - Input3 V ~ 25 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageHRP-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BA18DD0WHFP-TR
Related LinksBA18DD0, BA18DD0WHFP-TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BA18DD0WHFP-TR Details Description
Related parts for BA18DD0WHFP-TR
RES SMD 270K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ8 datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf