Ohmite BA326610R0KE
BA326610R0KE picture photo
Mfg. Part Number
BA326610R0KE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 1000W
Datasheet Download
BA326610R0KE.pdf
Availability of BA326610R0KE
QUANTITY
BA326610R0KE Order Process
Ship out your order
Specifications of BA326610R0KE
Internal Part NumberEIS-BA326610R0KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesBA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±10%
Power (Watts)1000W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 385°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension10.472" L x 5.000" W (266.00mm x 127.00mm)
Height2.130" (54.10mm)
Lead StyleWire Terminal
Package / CaseRadial, Rectangular Case
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BA326610R0KE
Related LinksBA3266, BA326610R0KE Datasheet, Ohmite Distributor
BA326610R0KE Details Description
Related parts for BA326610R0KE
CONN RECEPT 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 20MA 6DFN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 51K OHM 16DIP datasheet.pdf
5098 APPLIANCE OUTLET 15A 70C datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V SOT23 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
500 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf