Souriau Connection Technology BACC63CT9-98PN
BACC63CT9-98PN picture photo
Mfg. Part Number
BACC63CT9-98PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PIN
Datasheet Download
BACC63CT9-98PN.pdf
Availability of BACC63CT9-98PN
QUANTITY
BACC63CT9-98PN Order Process
Ship out your order
Specifications of BACC63CT9-98PN
Internal Part NumberEIS-BACC63CT9-98PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesBACC63, 8D
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert9-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BACC63CT9-98PN
Related LinksBACC63C, BACC63CT9-98PN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
BACC63CT9-98PN Details Description
Related parts for BACC63CT9-98PN
LED 5MM RED DIFF 6"LDS PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP POLYMER 15UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 3K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 6.3V X6S 0603 datasheet.pdf