Souriau Connection Technology BACC63CU17-6SN
BACC63CU17-6SN picture photo
Mfg. Part Number
BACC63CU17-6SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS SQ FLNG W/SCKT
Datasheet Download
BACC63CU17-6SN.pdf
Availability of BACC63CU17-6SN
QUANTITY
BACC63CU17-6SN Order Process
Ship out your order
Specifications of BACC63CU17-6SN
Internal Part NumberEIS-BACC63CU17-6SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesBACC63, 8D
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BACC63CU17-6SN
Related LinksBACC63C, BACC63CU17-6SN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
BACC63CU17-6SN Details Description
Related parts for BACC63CU17-6SN
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN EURO TERM BLK 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT ORANGE LC 0.3" CA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
5.00MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf
CABLE ASSY CIRC 4POS datasheet.pdf