Souriau Connection Technology BACC63CU21-11PN
BACC63CU21-11PN picture photo
Mfg. Part Number
BACC63CU21-11PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS SQ FLNG W/PIN
Datasheet Download
BACC63CU21-11PN.pdf
Availability of BACC63CU21-11PN
QUANTITY
BACC63CU21-11PN Order Process
Ship out your order
Specifications of BACC63CU21-11PN
Internal Part NumberEIS-BACC63CU21-11PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesBACC63, 8D
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BACC63CU21-11PN
Related LinksBACC63C, BACC63CU21-11PN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
BACC63CU21-11PN Details Description
Related parts for BACC63CU21-11PN
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODULE DDR2 2GB 240-DIMM datasheet.pdf
IC MPU RESET MON 2.93V SOT-23 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
OSC TCXO 25.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf