Souriau Connection Technology BACC63CU25-43SNH
BACC63CU25-43SNH picture photo
Mfg. Part Number
BACC63CU25-43SNH
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT 43POS SQ FLNG WO/SCKT
Datasheet Download
BACC63CU25-43SNH.pdf
Availability of BACC63CU25-43SNH
QUANTITY
BACC63CU25-43SNH Order Process
Ship out your order
Specifications of BACC63CU25-43SNH
Internal Part NumberEIS-BACC63CU25-43SNH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesBACC63, 8D
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BACC63CU25-43SNH
Related LinksBACC63CU, BACC63CU25-43SNH Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
BACC63CU25-43SNH Details Description
Related parts for BACC63CU25-43SNH
CBS LOCKING NYLON 1/4" datasheet.pdf
PROTECTION FILM 2" X 40 YDS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 55V 20A DPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 12.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
E2 DIE OF 190320240 FIQD2218 AWG datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 0804 datasheet.pdf