Infineon Technologies BAS 3005B-02V E6327
BAS 3005B-02V E6327 picture photo
Mfg. Part Number
BAS 3005B-02V E6327
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SC79-2
Datasheet Download
BAS 3005B-02V E6327.pdf
Availability of BAS 3005B-02V E6327
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BAS 3005B-02V E6327 Order Process
Ship out your order
Specifications of BAS 3005B-02V E6327
Internal Part NumberEIS-BAS 3005B-02V E6327
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2009
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)500mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If620mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F10pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackagePG-SC79-2
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAS 3005B-02V E6327
Related LinksBAS 3005B, BAS 3005B-02V E6327 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
BAS 3005B-02V E6327 Details Description
Related parts for BAS 3005B-02V E6327
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SSMINI6 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 22POS 5MM datasheet.pdf
DIODE GEN REV 400V 100A DO205AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf