Vishay Semiconductor/Diodes Division BAS16D-G3-18
BAS16D-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BAS16D-G3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD123
Datasheet Download
BAS16D-G3-18.pdf
Availability of BAS16D-G3-18
QUANTITY
BAS16D-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BAS16D-G3-18
Internal Part NumberEIS-BAS16D-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)75V
Current - Average Rectified (Io)250mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 150mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)6ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 75V
Capacitance @ Vr, F2pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAS16D-G3-18
Related LinksBAS16D, BAS16D-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BAS16D-G3-18 Details Description
Related parts for BAS16D-G3-18
TERM BLK HDR 6POS R/A 1=385PCS datasheet.pdf
IC REDRIVER 1CH 4GBPS 8WSON datasheet.pdf
IC DAC STEREO SGL SUPP 5V 28SOIC datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 285MA 1.2 OHM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8067ART datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
INFRARED M18 PLSTC 300MM NPN datasheet.pdf
CRYSTAL 14.31818MHZ SMD datasheet.pdf
68UF 450V 22X30MM 105C 5000H datasheet.pdf