NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BAS40-07V,115
BAS40-07V,115 picture photo
Mfg. Part Number
BAS40-07V,115
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT666
Datasheet Download
BAS40-07V,115.pdf
Availability of BAS40-07V,115
QUANTITY
BAS40-07V,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BAS40-07V,115
Internal Part NumberEIS-BAS40-07V,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 09/Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 40V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Supplier Device PackageSOT-666
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAS40-07V,115
BAS40-07V,115 Details Description
Related parts for BAS40-07V,115
JUMPER-H1504TR/A3048G/H1504TR 6" datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 5W T18 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 40KSPS LP 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 5-HVSOF datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SMA STR PLG-RA PLG RG-316DB .25M datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 0.002UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf