Vishay Semiconductor/Diodes Division BAS70-00-E3-18
BAS70-00-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BAS70-00-E3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 70V 200MA SOT23
Datasheet Download
BAS70-00-E3-18.pdf
Availability of BAS70-00-E3-18
QUANTITY
BAS70-00-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BAS70-00-E3-18
Internal Part NumberEIS-BAS70-00-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70V
Current - Average Rectified (Io)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 15mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 50V
Capacitance @ Vr, F2pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAS70-00-E3-18
Related LinksBAS70-0, BAS70-00-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BAS70-00-E3-18 Details Description
Related parts for BAS70-00-E3-18
CONN HEADER 6POS R/A T/H TIN datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HDR RA SR .100 GP datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FIFO 131KX36 7-5NS 128QFP datasheet.pdf
RES 332 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 5VDC datasheet.pdf