Micro Commercial Components (MCC) BAS70DW-05-TP
BAS70DW-05-TP picture photo
Mfg. Part Number
BAS70DW-05-TP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT363
Datasheet Download
BAS70DW-05-TP.pdf
Availability of BAS70DW-05-TP
QUANTITY
BAS70DW-05-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of BAS70DW-05-TP
Internal Part NumberEIS-BAS70DW-05-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration2 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 15mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier Device PackageSOT-363
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAS70DW-05-TP
Related LinksBAS70D, BAS70DW-05-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
BAS70DW-05-TP Details Description
Related parts for BAS70DW-05-TP
CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 7.7A I-PAK datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 4CH MICROPWR 28SSOP datasheet.pdf
IC BUS TRSCVR 3-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 1.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 0.252 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 108POS datasheet.pdf