TXC CORPORATION BB-166.000MBE-T
BB-166.000MBE-T picture photo
Mfg. Part Number
BB-166.000MBE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 166.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
BB-166.000MBE-T.pdf
Availability of BB-166.000MBE-T
QUANTITY
BB-166.000MBE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of BB-166.000MBE-T
Internal Part NumberEIS-BB-166.000MBE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDifferential Output Oscillator
Featured ProductDifferential Output Oscillators
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesBB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency166MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)80mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.059" (1.50mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BB-166.000MBE-T
Related LinksBB-166., BB-166.000MBE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
BB-166.000MBE-T Details Description
Related parts for BB-166.000MBE-T
CONN MOD JACK 6P4C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 32POS BK datasheet.pdf
RFID 85MM DISK TRANSP R/O 64BIT datasheet.pdf
MODULE PWR 100A 600V 3PH BRIDGE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 16POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf