NKK Switches BB15AB/328-HA
BB15AB/328-HA picture photo
Mfg. Part Number
BB15AB/328-HA
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
BB15AB/328-HA.pdf
Availability of BB15AB/328-HA
QUANTITY
BB15AB/328-HA Order Process
Ship out your order
Specifications of BB15AB/328-HA
Internal Part NumberEIS-BB15AB/328-HA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesBB
PackagingTray
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesAntistatic, Low Temperature Lubricant
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BB15AB/328-HA
Related LinksBB15AB, BB15AB/328-HA Datasheet, NKK Switches Distributor
BB15AB/328-HA Details Description
Related parts for BB15AB/328-HA
SWITCH SPST 15A .187QC 250V datasheet.pdf
SW KEYLOCK 19MM KEYCODE 001 250V datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 6A NON INV 8-MSOP datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 21POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN EDGE .050 26POS DR TH datasheet.pdf